Skip to main content

حال و هوای کریسمس در تهران/ آداب و رسوم مسیحیان کشورمان در جشن سال نو

میراث آریا: یکی از بزرگترین جشن‌های دنیا، مراسم کریسمس و آغاز سال نو میلادی است. در این زمان پیروان مذهب مسیحیت کوچه‌ها و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزیین درختان می‌پردازند. در ایران نیز ارامنه عزیز با فراغ بال به برپایی آداب و رسوم خود می پردازند و هر ساله این مراسم و جشن را برگزار می‌کنند.یکی از بزرگترین محل‌های برگزاری مراسم کریسمس، پایتخت کشور است. در خیابان‌های ارامنه نشین پایتخت، کریسمس به صورتی بسیار گسترده همراه با چراغانی‌ها و تزئینات متنوع برپا می‌شود. به خصوص جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهران که برای مسیحیان کشورمان پر از شادی، سرزندگی و رنگ‌های چشم‌نواز است.

جشن کریسمس چه موقع برگزار می‌شود؟

جشن کریسمس در طی ۱۲ روز از ۲۵ دسامبر تا ۶ ژانویه برگزار می‌شود. تاریخ ۲۵ دسامبر مصادف با ۵ دی ماه، میلاد حضرت عیسی مسیح و آغاز سال جدید میلادی است. ۶ ژانویه نیز روز جشن «خاج شویان» است. این روز جشن شکل گرفتن خدا به صورت انسانی در کالبد حضرت عیسی مسسیح است.

 در ایران با شروع زمستان و در آستانه سال نو میلادی، جشن کریسمس بهانه‌ای است برای شادی و سرور هموطنان مسیحی‌مان. درجشن کریسمس در تهران و دیگر شهرهای کشورمان، هموطنان مسیحی و ارامنه عزیز به جشن و شادی می پردازند و به یکدیگر هدیه می‌دهند.

جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهرانمسیحیان و ارامنه محله میرزای شیرازی هر ساله جشن باشکوه کریسمس را در این محله برگزار می‌کنند. زمانی که در ایام کریسمس پا در خیابان میرزای شیرازی بگذارید، با مغازه هایی روبرو می‌شوید که آذین بندی شده‌اند و مشتریان را به داخل فرا می‌خوانند.خیایان میرزای شیرازی به دلیل نزدیکی به کلیسای معروف سنت سرکیس مقدس در میان مسیحیان و ارامنه تهران اهمیت و جذابیت زیادی دارد. کلیسای سنت سرکیس از مهم‌ترین عبادتگاه‌ها و مراکز تجمع ارامنه تهران است. در ایام کریسمس مسیحیان با اعضای خانواده خود در مراسم کلیسا شرکت می‌کنند و از این رو شور و شوق جشن کریسمس در خیایان میرزای شیرازی را بیشتر از خیابان‌های دیگر می‌توان دید.مخصوصا که علاوه بر کلیسای سنت سرکیس، کلیساها و فروشگاه‌های ارمنی معروف و زیاد دیگری در این خیابان و اطراف آن وجود دارد. مانند کلیسای انجیلی که در کوچه ارفع واقع در این خیابان قرار دارد. کلیسای پولس و مدرسه ارامنه ارس نیز در نزدیکی این خیابان هستند. همین مسئله باعث شده است کریسمس در خیابان میرزای شیرازی حال و هوای دیگری داشته باشد.

رسومات کریسمس در تهرانیکی از رسوم مسیحیان در کریسمس، پخش کردن نان در خانه‌هاست. اهالی کلیسا در شب کریسمس، برای همه خانه‌ها نان می‌برند. زیرا حضرت مسیح در شام آخر، به حواریون خود نان برای خوردن داد. به همین دلیل نان به یک نماد مذهبی و مقدس در این شب تبدیل شده است.یکی دیگر از رسوم کریسمس، تزیین درخت کاج است. در گذشته از درخت کاج طبیعی برای این کار استفاده می‌شد اما اکنون به دلیل مسائل محیط زیستی و آسیب نرساندن به درخت‌ها، از درخت‌های کاج مصنوعی برای تزیین استفاده می‌کنند.و اما بابانوئل؛ کودکان مسیحی در سراسر جهان هنوز به بابانوئل باور دارند. بابانوئل یا پاپانوئل یک افسانه و شخصیت داستانی در میان مسیحیان است. یک پیرمرد با لباس قرمز و ریش سفید که سوار بر کالسکه‌ای پر از کادو‌های رنگارنگ بر فراز آسمان‌ها حرکت می‌کند. بابانوئل در شب کریسمس که همه به خواب رفته‌اند؛ به همه خانه‌ها سرزده و برای بچه‌ها هدیه ای در کنار درخت کریسمس می‌گذارد. این افسانه به یک سنت و رسم زیبا تبدیل شده است.

کد خبر 14011010147837

دیدگاه خود را ثبت کنید