Skip to main content

سید مجتبی موسوی نائینی گفت: تا روز گذشته ذخیره آب سد زاینده‌ رود ۳۶۶ میلیون مترمکعب است.

اومی گوید: حدود ۳۰ درصد سد زاینده‌رود آب داردکه با توجه به افزایش دمای هوا و بالا رفتن مصارف شرب و کشاورزی در بالادست سد چم آسمان این مقدار خروجی سد زاینده‌رود کم‌سابقه است.

نائینی می گوید: ورودی سد زاینده‌رود ۳۵ و خروجی سد حدود ۲۸ مترمکعب بر ثانیه است  و از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ورودی سد زاینده‌رود ۸۲۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در سال آبی گذشته ۶۶۲ میلیون مترمکعب و در بلندمدت ۱۱۳۷ میلیون مترمکعب بود.

او گفت: خروجی سد زاینده‌رود در سال آبی جاری ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹۱ میلیون مترمکعب و در متوسط بلندمدت ۸۹۴ میلیون مترمکعب بود.

به گفته او میزان خروجی از ابتدای سال آبی، بر حجم سد زاینده‌رود تأثیر داشته است. به عبارتی ذخیره سد زاینده‌رود در زمان مشابه سال گذشته ۴۴۵ میلیون مترمکعب و حجم سد ۷۹ میلیون مترمکعب معادل ۱۸ درصد بیشتر از امسال بود.

موسوی نائینی  گفت: در ادامه سال آبی افزایش ورودی سد زاینده‌رود را شاهد نیستیم و در ادامه فصل گرم با کاهش ورودی به سد زاینده‌رود مواجه هستیم و کم‌کم ورودی و خروجی سد با یکدیگر برابر می‌شود. حتی در ماه‌های آینده مقدار خروجی سد زاینده‌رود بیش از ورودی آن می‌شود که خود این عامل موجب کاهش حجم سد زاینده‌رود می‌شود.

او گفت: طی چند سال اخیر در اواخر شهریور ذخیره سد زاینده‌رود به حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسید در حالیکه امسال هدف‌گذاری ذخیره سد زاینده‌رود ۴۰۰ میلیون مترمکعب بود.

مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود  گفت: تأکید وزیر نیرو کنترل مصارف (کشاورزی، شرب و صنعت) است، البته به نظر می‌رسد تغییر الگوی مصرف در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و نیاز به زمان و فرهنگ‌سازی دارد.

موسوی نائینی می‌گوید: در شرایط فعلی زاینده‌رود دیگر هیچ‌گونه توان بارگذاری جدید را ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید