Skip to main content

 

داستان شب یلدا

ایرانیان در سراسر جهان یلدا را که یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است، جشن می‌گیرند. قدمت این جشنواره به زمانی برمی گردد که اکثریت ایرانیان پیش از ظهور اسلام پیرو آیین زرتشتی بودند. ایرانیان در جشن یلدا فرا رسیدن زمستان، تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی را جشن می گیرند. شب یلدا که طولانی‌ترین شب سال به حساب می‌آید، شبی است که ایرانیان باستان تولد میترا الهه نور را جشن می‌گرفتند.

یلدا به معنای تولد کلمه ای سریانی است که وارد زبان فارسی شده است. همچنین از آن به عنوان شب چله یاد می شود، جشن انقلاب زمستانی در 21 دسامبر – آخرین شب پاییز و طولانی ترین شب سال.

شب یلدا چگونه برگزار می شه؟

غذا خوردن یک قسمت خوشمزه از شب یلدا است. ایرانی ها در این شب خاص آجیل، هندوانه و انار می خورند و آخرین میوه های باقی مانده از تابستان را با هم تقسیم می کنند. میوه های شب یلدا دارای اهمیت نمادین نیز هستند. برخی بر این باورند که هندوانه با شکل کروی خود نماد خورشید است و برخی دیگر معتقدند که خوردن هندوانه از آسیب دیدن بیماری های زمستانی جلوگیری می کند. انار همچنین نماد تولد است و دانه های قرمز روشن آن نماد درخشش زندگی است.

یکی از سنت های دیگه شب یلدا که در قرون اخیر به آن افزوده شده است، خواندن شعر کلاسیک حافظ، شاعر ایرانی قرن چهاردهم میلادی است. هر یک از اعضای خانواده آرزویی می کنند و به طور تصادفی کتاب را باز می کنند و از بزرگ ترین عضو خانواده می خواهند که آن را با صدای بلند بخواند. اعتقاد بر این است که آنچه در آن شعر بیان شده، تفسیر آرزو و تحقق آن و چگونگی تحقق آن است.

همزمان با آغاز فصل زمستان، یلدا فرصتی برای جشن پایان فصل زراعی است. امروز یک رویداد برای تشکر از خداوند برای همه نعمت ها و دعا برای سعادت در سال آینده است.

سخن آخر

متاسفانه در سالهای اخیر به علت شیوع کرونا، نتوانسته ایم مثل سابق شب یلدا دور هم در خانه بزرگترها جمع شویم و این شب زیبا و طولانی را به خوشی بگذرونیم. امسال هم باید خیلی مراقب باشیم تا به سلامت و خوشی این شب را به سر کنیم و میتوان از راه دور و از طریق رسانه های گروهی دید و بازدید خود راانجام بدیم و سلامت بزرگترها را به خطر نیندازیم. تیم هنرمندانه امیدوار است که شب یلدای خوبی داشته باشید و حتما هم به فروشگاه ما سر بزنید و هم دکوریهای زیبا برای تزئین سفره های شب یلداتون بخرید. همچنین میتونید برای دوستان و عزیزانتون کادوهای زیبای فروشگاه هنرمندانه رو بخرید.

شب یلداتون پیشاپیش مبارک

 

دیدگاه خود را ثبت کنید